• 0(216) 471 59 56
  • sahinteknikservis@gmail.com

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Çiziyor

Bulaşık Makinesi Bulaşıkları Çiziyor

Bulaşık makinesi kadınların kurtarıcısı gibidir. Onları bir sıcak bir soğuk su altında saatlerce bulaşık yıkamaktan kurtarmıştır. Üstelik makinede yıkanan bulaşıklar elde yıkamaya göre oldukça fazla bakteriyi yok etmektedir. Bulaşık makinesinin içindeki sıcak suya insan eli dayanamamaktadır. Bu nedenle de bulaşık makinesinin temizliği çok daha iyidir.

Eğer bulaşık makinesi bozulursa bu çok büyük bir problemdir. Bulaşıkları birkaç gün boyunca elde zahmetli bir şekilde yıkamak gerekecektir. Elde yıkanan bulaşıklar çok fazla su harcadığı için bu yıkama su faturasına da yansıyacaktır. Bulaşık makinesi arızalarının geneli kullanıcı kaynaklıdır. Kullanıcılar farkına varmadan bir yerlerde hata yaptıkları için bulaşık makinesinin çalışmasında bazı problemler olabiliyor. Bu problemlerinin kendilerinden kaynaklandığını fark edemeyen kullanıcılar panikle hemen servisi aramaktadır. Ancak servisten önce herkes makinesinin kontrolünü yapmaktadır. Bazen yıkama sonrasında bardaklarda, tabaklarda çizikler ve buğulanmalar meydana gelebilmektedir. Bunun sebebi %95 kullanıcı odaklıdır. Bulaşıkların buğulu olarak çıkma nedeni parlatıcı kullanılmamasıdır. Bazı insanlar parlatıcı kullanmak istememektedir. Ancak parlatıcı oldukça yararlıdır. Parlatıcı sayesinde hem bulaşıklar parlar hem de buğulanmalar son bulur. Parlatıcı kullanmak istemeyenler bunun yerine sirke kullanabilir. Sirke de doğal bir parlatıcıdır ve bulaşıkların buğulanmasını ve matlaşmasını önler. Yine aynı şekilde cam yüzeylerin çizilmesinin birkaç nedeni vardır.

 

Bunlardan ilki çok fazla tuz kullanılmasıdır. Hem üçü bir arada tabletler kullanıp hem de ekstradan tuz bölmesini tuz ile doldurmak camları çizecektir. Son dönemlerin popüler ürünlerinden olan üçü bir arada tabletlerin bileşeninde zaten tuz vardır. Bu tabletler kullanıldığı zaman tekrardan bir tuz ekleme ihtiyacı yoktur. Eğer klasik deterjanlar tercih edilirse o zaman ekstra tuz kullanılabilir. Ancak bazen tuz bölümünün kapağında kırılmalar ya da gevşemeler olabilir. Bu durumda da yine bardaklarda çizilmeler görülebilir. Tuz bölmesine tuz eklendikten sonra kapak iyice kontrol edilmelidir ve sıkıca kapatılmalıdır. Bölmenin alabileceğinden çok daha fazla tuz koyulmamalıdır. Eklenen fazla tuz geriye çizik olarak dönecek ve camlara zarar verecektir. Buna benzer diğer bir neden de kullanılan deterjanın kalitesinin kötü olmasıdır. Yeterince kaliteli olmayan deterjanlar bulaşıklarda çiziklere neden olacaktır. Bu sebeple de deterjan seçimi konusunda hassas olmak gerekir. Aslında bütün eşyaların bir kullanım süresi vardır. Bu bardaklarda ve tabaklarda da geçerlidir. Çok fazla yıkanan bardaklar zamanla yıllar içinde eskiyebilir ve çizikler oluşabilir. Bu gayet normaldir. Çünkü her şeyin bir kullanım ömrü vardır ve bu ömür bitince eskimeye, çürümeye mahkumdur.

 

Bütün yöntemler denenmesine rağmen bulaşık makinesi hala cam eşyaları çiziyorsa geriye yapılacak çok bir şey kalmamış demektir. Hemen Arçelik Servis aranmalı ve en kısa sürede çağırılarak makine gösterilmelidir. Böyle bir durumda artık uzman bir kadroya güvenerek bulaşık makinesinin teslim edilmesi gerekmektedir.

sultanbeyli

Mesajınızı bırakın